TRUDNE PIĘKNO

Nadświdrzańska architektura w starym obiektywie.

Trudne Piękno

Na wystawę składają się fotografie wykonane w technice gumy dwuchromianowej. Prezentują one unikatową architekturę tzw. linii otwockiej. Styl ten spopularyzował Michał Elwiro Andriolli (1836-1893) - rysownik. Ilustrował największe dzieła literackie: Brytyjczykom Szekspira, Amerykanom J. F. Coopera, w Polsce wykonał ilustracje do dzieł A. Mickiewicza, m.in. "Konrada Wallenroda" i "Pana Tadeusza". Uczestnik Powstania Styczniowego. Skazany i zesłany na Sybir. Po powrocie osiedlił się pod Warszawą w ówczesnych Brzegach (obecnie Otwock) nad Świdrem, gdzie wybudował kilkanaście domów w specyficznym stylu, łączącym elementy alpejskie, rosyjskie i polskie. Nazwę "świdermajery" stworzył Konstanty Ildefons Gałczyński. Dziś, choć styl ten jest wizytówką okolic Otwocka, stare, przedwojenne budynki niszczeją znikając bezpowrotnie.

Fotografie zostały wykonane w technice gumy dwuchromianowej na papierze akwarelowym, co doskonale harmonizuje z tematem i pozwala odkryć na nowo ducha "świdermajerów".

Wypożyczenie wystawy:
Osoby zainteresowane wypożyczeniem wystawy proszę o kontakt: szpygiel@gmail.com
Pełny zestaw do wypożyczenia zawiera: oprawione prace (50x60cm), plakat w formacie B1, rollup 80x200cm, 1000 ulotek.

Zakup prac: Osoby i instytucje zainteresowane zakupem wybranych prac (oryginałów lub reprodukcji) proszę o kontakt: szpygiel@gmail.com

Wystawa w Nałęczowie: